ANNELERİMİZE SONSUZ MİNNETLE...  


10 Soruda Kanser- Prof. Dr. Deniz YAMAÇ  


"MEME KANSERİ KAZANIMLARI" KİTAPÇIĞIMIZ ÇIKTI  

"Kanserin de kazandırdıkları olur mu" demeyin... Yaşadıkları zorlu sürecin ardından hayatlarında ve algılarında olumlu değişimler olduğunu, hatta bu sürecin bir fırsata döndüğünü söylüyorlar bize... Editörlüğünü, Canan Perdahlı'nın yaptığı ve Europa Donna Türkiye tarafından basılan bu el kitapçığına ulaşmak ve detaylı bilgi için lütfen europadonnaturkey@gmail.com adresine email atınız. Saygılarımızla...

Kanser İnsana Güçlü Olduğu Fark Ettirir  

Gözlemlere göre kanser zorlu bir deneyim ve insanlar bu deneyimden değişmiş olarak çıkıyorlar. Kanser bir farkındalık yaratıyor. Hepimiz hiç hasta olmayacakmış gibi yaşarız. Hastalıklar ve tabi ki ölüm bizden uzaktır. Kanser tanısı bir anda bir yakınımızı kaybetmiş hissi yaşatır. Ve günler içinde kendi ölümümüz ile yüzleşiriz. Kendi ölümlülüğümüzü fark ederiz. Tanı konan kişinin gözünde tedavi süreçlerini içeren belki de sonunda ölümün geldiği kendi kontrolü dışına çıkan bir yaşam vardır. Ardından kabullenme ve hastatalıkla mücadele şeklinde zorlu günler gelir. Bu zorlu ve hasar yaratan dönemden başarıyla geçildiği zaman tıpta posttravmatik/hasarlanma sonrası büyüme denilen bir duygu durumuna ulaşılır.

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN...  


 


MEME SAĞLIĞINIZ İÇİN İYİ SEÇİMLER YAPIN  


BİZE İYİ BAK  


TÜRKİYE’DE TEMİN ETMEKTE GÜÇLÜK ÇEKTİĞİNİZ İLAÇLARINIZ VARSA  

Türkiye’de temin etmekte güçlük çektiğiniz ilaçlarınız için Eczacılar Birliği’ne başvuru yapabilirsiniz. Hasta adı- soyadı- adresi ve telefon numarası ile birlikte reçetenizi 0312 409 81 13 numaraya fax çekmeniz yeterlidir. Sipariş ettiğiniz ilacınız Eczacılar Birliği'ne geldikten sonra size telefonla bilgi verilecektir. İthal edilen ilaç bedelini de Eczacılar Birliği’nin banka hesap numaralarına ödeme yaptıktan sonra ilaçlarınız adresinize postalanacaktır.

Daha detaylı bilgi için: 
http://www.teb.org.tr/ithal_ilac_.php


KASIM AYI SEMİNER DUYURUSU-İstanbul  

“HASTA DERNEKLERİNİN İŞLEYİŞİNDE KAPASİTE GELİŞTİRMEDE İYİ ÖRNEKLER ”                  

Europa Donna Türkiye olarak İstanbul’da Kasım ayı etkinlikleri çerçevesinde "Kapasite Geliştirmede İyi Örnekler" başlıklı bir seminer düzenliyoruz. Etkinlik kapsamında katılımcılara, stratejik yönetim, proje ve finansal kaynakların yönetimi dahil olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının ihtiyaçları çerçevesinde birçok alanda başarılı örnekler verilecek, STK'ların kapasite geliştirmede dikkat etmesi gereken hususlara değinilecektir. Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü öğretim görevlisi Sayın Levent Bağcı tarafından verilecek olan seminer, 27 Kasım Çarşamba günü saat 14:00- 16:00 saatleri arasında gerçekleşecektir. Katılmak isteyen herkesi İTÜ Maçka Sosyal Tesisleri’ne bekliyoruz....


BAYRAM TADINDA NİCE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ...  


Bütünlük İçinde Kutlayacağımız Nice Bayramlar Dileriz...  


MEME KANSERİNDE HORMON TEDAVİSİ- Prof. Dr. Deniz Yamaç  

HORMON NEDİR?

 Vücudumuzdaki hücreleri ve dokuları kan yoluyla giderek etkileyen kimyasal maddelerdir. Östrojen ve progesteron isimli hormonlar menapoz öncesi yumurtalık ve ciltaltı yağ dokusunda, menapoza giren kadında ise ciltaltı yağ dokusunda yapılırlar. Östrojen hormonu  kadın cinsiyet özelliklerinin gelişmesinde ve kemik yapısının devamının sağlanmasında , progesteron hormonu ise adet döngüsünün (menstrüel siklusun) gerçekleşmesinde ve gebelikte rol alır.
Östrojen ve progesteron bazı meme kanserlerinin de gelişmesine neden olur. Bu tip kanserler hormon bağımlı veya duyarlı kanserler olarak bilinir.
 


BİZE HAYAT VEREN BİRİCİK ANNELERİMİZE...  


8 MAYIS 2013-MEME KANSERİ VE YOGA SEMİNERİ  


KANSER REHABİLİTASYONU  

Kanser tedavisinin ardından yan etkilerle güçsüzleşen Dr. Juliet Silver kanser hastalarına yardımcı olabilecek rehabilitasyon hizmeti almaya ilgi konusunda büyük bir eksik olduğunu kendi deneyimiyle fark etti.
 


Bizi Twitter'dan da takip edin !!!  


"ANNEDEKİ KİTLE"  


TIP BAYRAMI KUTLU OLSUN...  


Tüm kadınlarımıza sağlıklı ve umutlu yarınlar diliyoruz. Hep birlikte, el ele...  


MEME KANSERİNDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR-ntvmsnbc haber  

19-20 Ocak 2013 tarihleri arasında İstanbul'da “Meme Kanserine Yeni Yaklaşımlar, İstanbul 2013 Eğitim Toplantısı’’ nın son günü EUROPA DONNA Türkiye’nin katkılarıyla halka açık bir toplantı düzenlendi. Bu toplantıda MEME KANSERİNDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR tartışıldı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25416367/


“EV-TABANLI EGZERSİZ PROGRAMI” KİTAPÇIĞI  

PEMBEYE VE HAYATA’dan kanser hastalarına büyük bir hizmet daha...

Kısa bir zaman önce profesyonel tabanlı egzersiz programına öncülük eden oluşum, bu programa katılamayanlar için tedavi süreci ve sonrasına uygun ev-tabanlı ve ekipman gerektirmeyen örnek bir egzersiz kitapçığı hazırladı.

“Pembeye ve Hayata” programı bu ev-tabanlı egzersiz kitapçığını Batı Avustralya Kanser Kurulu, Edith Cowan Üniversitesi ve Vario Sağlık Enstitüsünün katkılarıyla hazırlanmıştır. Kitapçık yetkisiz ve izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz. Ancak kitapçık pdf (adobe Acrobat) formatındadır ve yazı başlığındaki link ile kişisel kullanım için indirilebilir.

http://www.pembeyevehayata.com/EGZERSiZ%20KiTABI.pdf

PEMBEYE VE HAYATA adlı program, IBCPC, International Breast Cancer Paddlers' Committee adı ile katılımcılık ve paylaşımcılık çerçevesinde, meme kanseri tedavi sonrası Dragon Boat kürek takımları kuruluşu ve üst vucut egzersiz çalışmalarını cesaretlendirmeyi vazife edinmiş olan uluslararası organizasyon şemsiyesinin parçasıdır.

Saygılarımızla

4 ŞUBAT DÜNYA KANSER GÜNÜ  

 
Dünyada ortalama 28 milyon kişi kansere yakalanıyor. Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Kurumu Kanser Dairesi Başkanlığı'ndan alınan bilgilere göre, Türkiye'de yılda 175 bin kişiye kanser teşhisi konuluyor.

Her yıl,  "4 Şubat Dünya Kanser Günü"nde Dünya Kanser Teşkilatı (UICC) tarafından, tüm dünyada, kanserde erken tanının önemini, doğru tedavi seçeneklerini ve dünyada ortak bilinci artırmak amacıyla kampanyalar düzenlenmektedir. Bu yılın teması ise KANSER HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER...

Bu araştırmalara göre dünyada ve Türkiye'de kanserle ilgili bilinen bazı yanlışlar şunlardır:

Yanlış: Kanser bir sağlık sorunudur.
Doğru: Kanser sadece bir sağlık sorunu değildir. Sosyal ve ekonomik yönleri de olan insan haklarını etkileyebilen bir sorundur.

Yanlış: Kanser; gelişmiş ülkelerde, yaşlı ve refah düzeyi yüksek insanlarda görülen bir hastalıktır.
Doğru: Kanser küresel bir sorundur, her yaşta görülebilir. Özellikle gelişmekte olan ülkeleri etkilemektedir.

Yanlış: Kanser ölüm demektir.
Doğru: Günümüzde yeni tedavi yöntemleri ile pek çok kanser türünde uzun yaşam sürelerine ulaşılmıştır. Ülkemizde tüm kanser tedavileri ücretsiz yapılmakta ve modern tıptaki standart bütün tedavilere ulaşılabilmektedir.

Yanlış: Kanser benim kaderim, ondan kaçamam.
Doğru: Kanser önlenebilir bir hastalıktır. Doğru stratejiler ile her üç kanserden birisi önlenebilmektedir.

Sağlıklı bir gelecek dileğiyle...

KANSERE GENETİK YATKINLIK  

 

Ankara’da, Derneğimizin Şubat ayı etkinlikleri çerçevesinde 18 Şubat 2013 Pazartesi günü saat 17:30’da “Kansere Genetik Yatkınlık” başlıklı seminer düzenlenecektir. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi,Tıbbi Genetik Anabilim Dalı öğretim üyesi Sayın Prof. Dr. Ajlan Tükün’ün konuşmacı olacağı seminerde, kanser hastalığının sonraki nesillere etkisi, bu konudaki kaygılar, yapılan araştırmalar ve incelemeler aktarılarak son gelişmeler ile ilgili dinleyicilerin bilgilendirilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca, kanser hastalığı ile karşılaşmış olan kişilerin ailelerindeki genetik etkilenmenin psikolojik yönü de ele alınacaktır. Türk Amerikan Derneği Konferans Salonu’nda (Cinnah cad. no:20 Kavaklıdere/ Ankara) yapılacak seminerimize tüm halkımız davetlidir.


MEME KANSERİ VE CİNSELLİK  

Derneğimizin Şubat ayı etkinlikleri çerçevesinde 12 Şubat 2013 Salı günü saat 14:00-16:00 arasında "Meme Kanseri ve Cinsellik" konulu seminer düzenlenecektir. Seminer, yaklaşık 30 yıldır cinsel sorunlarla uğraşan ve alanında en yetkin isimlerden olan Psikiyatri Uzmanı, Prof. Dr. Arşaluz Kayır tarafından verilecek. İTÜ Maçka Sosyal Tesisleri- İstanbul'da gerçekleşecek olan toplantımızda, hepinizi aramızda görmekten mutluluk duyacağız. Saygılarımızla...


MEME KANSERİNDE DOĞRU BİLENEN YANLIŞLAR- DUYURU  

Değerli Üyelerimiz,

19-20 Ocak 2013 tarihleri arasında İstanbul'da, “Meme Kanserine Yeni Yaklaşımlar, İstanbul 2013 Eğitim Toplantısı’’ nın son günü yani 20 Ocak 2013 Pazar günü “EUROPA DONNA Türkiye’nin katkılarıyla halka açık bir toplantı düzenlenecektir.
MEME KANSERİNDE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLARın tartışılacağı bu toplantıda ele alınmak üzere sorularınızı ve paylaşmak istediklerinizi lütfen bize email yoluyla ya da facebook sayfamızdan mesajla iletiniz.
Saygılarımızla
EuropaDonna Türkiye

GENÇ GÖNÜLLÜLER  


SAĞLIK DOLU BİR YENİ YIL DİLERİZ....  


Meme Kanserine Yeni Yaklaşımlar, İstanbul 2013 Eğitim Toplantısı  

“Meme Kanserine Yeni Yaklaşımlar, İstanbul 2013 Eğitim Toplantısı’’  19-20 Ocak 2013 tarihleri arasında İstanbul’da düzenleniyor.
Harbiye’deki İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan bu güzel toplantıda, 2013‘ün ilk günlerinde, bir önceki yılın gelişmeleri eşliğinde meme kanseri tüm yönleriyle irdelenecektir. Risk faktörleri, prognostic ve prediktiffaktörler, tanı ve tedavi yöntemlerinin tartışılacağı konuların yanı sıra, hızla gelişmekte olan görüntüleme ve onko plastikcerrahi konusunda da 2 ayrı kurs düzenlenecektir.
Toplantının sonunda da “EUROPA DONNA Türkiye ( Meme Hastalıkları Koalisyonu Derneği)’’nin katkılarıyla halka açık bir toplantı yapılacak ve bu toplantıda meme kanserinde doğru bilinen yanlışlar tartışılacaktır.
Daha detaylı bilgi için lütfen www.istanbulmemekanseri.com adresini ziyaret ediniz.
Saygılarımızla
Europa Donna Türkiye

ANKARA- ARALIK AYI ETKİNLİĞİ  

Ankara'da Aralık ayı etkinliği çerçevesinde, derneğimiz bünyesinde,yurt dışında ve yurt içinde yapılan seminerlere katılma imkanı bulan arkadaşlarımızın edindikleri izlenimleri paylaşmak ve tüm üyelerimizin aynı bilgi seviyesinde bulunmaları adına, 17 Aralık PAZARTESİ günü, saat: 13:00-15:00 arasında CAFE BOTANİCA'da buluşuyoruz. Sizleri aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Adres: CAFE BOTANİCA-Billur sok. No:5 Kavaklıdere/ Ankara

Saygılarımızla


ARALIK AYI SEMİNER DUYURUSU  

Europa Donna Türkiye, İstanbul'da Aralık ayı etkinlikleri kapsamında "HEDİYE" başlıklı bir seminer düzenliyor. NLP Uzmanı ve Danışman Sayın Gülsün Zeytinoğlu'nun vereceği seminerde "Hayatta karşılaşılan olumlu ve olumsuz olaylar karşısındaki duruşumuz, Algılarımız, Travmayla Başetme, Olumlu Düşünme, Düşünme Sürecini Yönlendirme" konularına değinilecektir. 12 Aralık Çarşamba günü, saat 14:00- 16:00 arasında, Maçka İTÜ Sosyal Tesislerinde gerçekleşek toplantımızda sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.
Saygılarımızla...
Europa Donna Türkiye


Christmas Festivali 2012  

The International Women of Istanbul (IWI) organizasyonuyla düzenlenen Christmas Bazaar 2012 (Christmas Festivali 2012) bu sene 2 Aralık Pazar günü Grand Hyatt Regency Otel'de olacak. Saat 11.00'da başlayıp 17.00’de bitecek organizasyonda EUROPA DONNA Türkiye'nin de bir standı olacak. Tüm ürünler bir saat gibi kısacık bir sürede hemen tükendiği ve dünyanın pek çok ülkesinden ürünler bulacağınız bu festivale erken girmenizi öneririz. Tüm üyelerimizi bu güzel ve keyifli ortama bekliyoruz....

Saygılarımızla
Europa Donna Türkiye

MEME KANSERİ VE YOGA SEMİNERİ  

Europa Donna Türkiye olarak İstanbul’da Kasım ayı etkileri çerçevesinde meme kanseri tecrübesi yaşamış kişilere yönelik olarak “Yoga Semineri” düzenliyoruz. Alanında tecrübeli Yoga Eğitmeni, Sayın Elif Sarı tarafından verilecek olan seminer, 14 Kasım Çarşamba günü saat 14:00- 16:00 saatleri arasında gerçekleşecektir. Katılmak isteyen herkesi İTÜ Maçka Sosyal Tesisleri’ne bekliyoruz.

LİSELİ GENÇLERE MEME KANSERİNDE FARKINDALIK ÇALIŞMALARI  

Europa Donna Türkiye, 2001 yılından beri Meme Kanseri farkındalığını toplumun her kesimine yayma amacıyla gerçekleştirdiği projelerine bir yenisini daha ekliyor.

"Liseli Gençlere Meme Kanserinde Farkındalık Çalışmaları" sloganıyla geçtiğimiz sene İstanbul'da başlatılan ve ilki İstanbul'daki liseli gençlere yönelik olarak düzenlenen proje, bu yıl da 6-7 Kasım 2012 tarihlerinde Muş'ta gerçekleştirilecektir.
Meme kanseri konusunda farkındalık yaratabilmek ve gençler aracılığı ile  annelerine, ailelerine ve  yakın çevrelerine ulaşabilmek adına Türkiye genelinde  10 eğitim kurumunda lise öğrencilerine seminerler verilecektir.

Gençler arasında meme kanseri hakkında doğru ve güncel bilginin yayılması,  bilgi alışverişi sağlanması, meme kanseri konusunda farkındalığın artması, toplu taramaların ve erken tanının önemini vurgulamak bu projenin amaçları dahilindedir. Ayrica Türkiye'nin 7 farklı bölgesinde daha eğitimlere devam edilecektir.

MEME KANSERİNE KARŞI HAREKETE GEÇ...  

Novartis Onkoloji ve EuropaDonna Türkiye işbirliği ile Ekim ayı etkinlikleri çerçevesinde 31 Ekim'de Ankara'da Saat 12:00-22:00 arası, AnkaMall Alişveriş Merkezi'nin ana girişinde 'Meme Kanserine Karşı Harekete Geç' sloganıyla bir etkinlik duzenliyor. Pembe yürüyüş bantlarında yürüyüşler yapılacak, müzik, dans ve eğlencenin ardındandan katilanlara sürpriz hediyeler verilecek olan bu muhteşem etkinliğe herkes davetlidir.

EUROPA DONNA TÜRKİYE “MEME KANSERİ” BİLİNÇLENDİRME TOPLANTISI  


Bildiğiniz üzere, Ekim ayı ‘Meme Kanseri Farkındalık’ ayıdır. Bu ay içinde, EuropaDonna Türkiye olarak  ANKARA’da "Lenf Ödem" konusunda halka yönelik bilinçlendirme toplantısı d...
üzenliyoruz.

Konusunda uzman doktorlarımızın yapacağı konuşmaların ardından, keyifli bir Tango gösterisiyle süslenecek olan toplantımıza hepiniz davetlisiniz.

Tarih: 18 Ekim 2012
Saat: 18:00
Yer: Türk Amerikan Kültür Derneği Konferans Salonu- Cinnah/ Ankara
İletişim: 0532 743 43 78

KANSERLE BAŞ ETMENİN 6 YOLU  

Suleika Jaouad New York City’de yaşayan 24 yaşında bir yazar. Kanserle savaşan genç bir yetişkin olarak deneyimlerini aktardığı ‘’Life-Interruped’’ köşe yazısı.

28 Ağustos 2012

New York Times

İnsanlar sürekli kanser hastalarına tavsiyelerde bulunuyorlar. Hasta olduğunuzu duyar duymaz beslenme hakkında ya da kemoterapinin beraberinde oluşan bulantıyı gidermek için doktor tavsiyeleri ve ipuçları ile ilgili öğütlerle size yardım etmenin bir yolunu bulmaya çalışıyorlar. Bu tavsiyelerin çoğu güzel ve cesaret verici ancak bazı durumlarda başkalarının öğrendiklerini duyamayacak durumda oluyorsunuz çünkü kendi savaşınızla çok meşgul oluyorsunuz. Bu benim insanlara tavsiye verme konusunda tereddüt yaşamanın sebeplerinden birisiydi. Ben sadece 24 yaşındayım. 16 aydır kanser tedavisi görmekteyim. Bana çok uzun bir süre olarak gelse de tanıdığım 5, 7 ya da 10 yıldır kanser tedavisi gören insanlarla kıyasladığımda bu kısa bir dönem. Bu yol boyunca kanser hastası dostlarım, doktorlar, arkadaşlar- hatta tanımadığım insanlardan birçok samimi öğüt ve destek aldım ki bu benim için çok değerliydi. Teşhisimden bu yana 16 ay, kemik iliği naklimden bu yana ise 4 ay geçti ve bu yol boyunca ne öğrendiğimi paylaşmak istiyorum. İşte kanserle baş etmemde bana yardım eden 6 strateji:

Egzersiz Programı  

Sevgili Hanımlar,

Meme kanseri tedavisinden sonra uygun bir egzersiz programının kemoterapi ve radyasyon seanslarının verdiği fiziksel bitkinliğin giderilmesi yanında, öncelikle hastalığın tekrar etme ve yaşam riskleri olmak üzere, lenföd...
em oluşumu, hayat kalitesi, vücut yağ seviyesi, insülin seviyesi, bağışıklık sistemi, kardiovasküler dayanıklılık, kol-omuz bölgesi hareket alanı, antioksidan etki ve vücut+hayat ile tekrar barışmanın getireceği psikososyal kazanç üzerindeki olumlu etkilerinin de artık tüm bilinçli hanımlar tarafından bilindiğine inanıyoruz.

Bu inançla, American Cancer Society (ACS) ve American College of Sports Medicine (ACSM) tarafından dünya çapında konusunda uzman akademisyen ve fizyologların katılımı ile sıkı kurallara bağlanmış olan “Kanser Tedavisi Sonrası Egzersiz Programı” projemizi sponsorlarımız desteğinde tamamen ücretsiz olarak 8 Ekim 2012 tarihinde  İstanbul’dan başlayarak zamanla tüm Türkiye’de hayata geçirmeyi hedeflemiş durumdayız.

Neden Egzersiz? konusu ve ayrıntılı tüm bilgileri www.pembeyevehayata.com web sitemizde bulabileceğiniz iki aşamalı programımızla ilgili olası sorularınızı ve kayıt isteklerinizi bilgi@pembeyevehayata.com mail adresimize iletebilirseniz sizlere en kısa sürede dönüş yapmaktan ve aramızda görmekten büyük mutluluk duyacağız.

Sağlık ve Zindelik Dileklerimizle...

Vitaminler ve diğer ek besinler beklentileri karşılıyor mu?  

Harvard Tıp Okulu Healthbeat

24 Mayıs 2012

Diyet ürünler aşırı derecede popüler. Bir milyondan fazla Amerikalı en az bir diyet ürün satın alıyor. Bu ilgi anlaşılabilir. Birçok insan sağlığını ve formunu korumak istiyor. Ek gıda endüstrisi bu ihtiyaçları karşılamada ve ürünlerini geliştirmede büyük bir finansal ilgiye sahip. Ama üreticiler ek besinlerin saflığını, gücünü, güvenliliğini ve yararını kanıtlamak ihtiyacı duymuyorlar. Ve yasalar da etikette iddia edilenlerin doğruluğunu onaylamalarını gerektirmiyor.

Europa Donna, 5. Uluslararası Onkoloji Günleri'ne katıldı  

Bu yıl , 13-15 Mayıs 2012 tarihleri arasında düzenlenen 5. Uluslararası "Yeşeren Bir Bitki" Onkoloji Günleri Muş'ta büyük ilgi gördü.

Europa Donna'nın da davetli olduğu Onkoloji Günleri’ne, Türkiye’de kanserle mücadele alanında çok önemli roller üstlenen kanserle mücadele dernekleri, gençlik çalışanları ve 81 ilden kanser hastaları, değişik ülkelerden sivil toplum kuruluşları, bilim adamları, uzmanlar, bürokratlar, milletvekilleri ve gazeteciler bilgi ve tecrübelerini paylaşmak üzere Muş'ta katıldı.  


MAVİ IŞIĞIN KARANLIK YANI  

Gece kullanılan ışık sağlığınız için zararlı ve özellikle elektronik eşyalarla enerji tasarrufu yapan ampuller tarafından yayılan mavi ışığa maruz kalmak da öyle.

Yapay aydınlatmanın icadına kadar, güneş aydınlatmanın ana kaynağıydı ve insanlar akşamlarını karanlıkta geçiriyordu. Şimdi dünyanın neredeyse çoğunluğunda akşamlar aydınlatıldı ve tüm bu lümene kolaylıkla ulaşıyoruz. Ama tüm bu ışığa maruz kalmanın bedelini ödüyor olabiliriz.

Gece ışık, vücudun biyolojik saatinin-günlük ritminin-uyumunu bozuyor. Uyku zarar görüyor. Daha kötüsü araştırma gösteriyor ki bu kanser, diyabet, kalp hastalığı ve obezitenin sebeplerine katkıda bulunuyor. Ancak bu ışığın her türü aynı etkiyi yapmamakta. İlgi, tepki sıklığı ve ruh huysuzluğu artırdığı için gündüz boyunca faydalı olan mavi dalga boyu gece en yıkıcı olan gibi görünüyor. Ve enerji tasarruflu aydınlatma gibi ekranlı elektroniklerin katlanması ile mavi dalga boyuna olan maruz kalım özellikle gün batımından sonra artıyor.


Meme Hastalıkları Koalisyonu Derneği Genel Kurul Toplantı Çağrısı  

Derneğimizin Olağan Genel Kurul Toplantısı 14 Nisan 2012 Cumartesi günü saat 11.00 de  19 Mayıs  Mah.Operatör Raif Bey Sok No:26/3 Şişli adresindeki Dernek Merkezinde aşağıdaki gündemle toplanacaktır. Çoğunluğun sağlanamaması halinde Genel Kurul Toplantısı 21 Nisan  2012 Cumartesi günü saat  11.00 de çoğunluk aranmaksızın aynı adreste yapılacaktır.

Gündem:
1- Dernek Başkanının açılış konuşması
2- Divanın oluşturulması
3- Yönetim Kurulu faaliyet raporunun okunması ve ibrası
4- Denetim Kurulu raporunun okunması ve ibrası
5- Yeni Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulunun seçilmesi
6- Temenniler
7- Kapanış

YİYEREK MEME KANSERİNDEN NASIL KORUNURUZ?  

Meme kanserine karşı kesin garantili ispatlanmış bir yöntem olmamakla birlikte; diyetimizde bazı yiyecek ve besin maddelerini dietimizde mutlaka bulundurup bazılarından kaçınarak meme kanserine yakalanmama yönündeki olasılıkları artırmamız mümkündür. Amerikan kanser araştırmaları enstitüsü son verileri (American Institute of Cancer Research) bazı yiyeceklerin veya içeriklerinin meme kanseri riskini artırabileceği, bazılarınınsa bu riski azaltmada rol oynayabileceğini bildirmektedirler. Bu araştırmaların sonuçlarını 10 başlık altında aşağıda göbebilirsiniz: I. Mümkün olduğunca sık meyve tüketiniz. Meyveler güçlü antioksidanlar, fitokimyasallar ve lif içerirler. II.Sebze tüketiminizi artırmayı bir tarz haline getiriniz. Onlar da güçlü antioksidanlar, fitokimyasallar ve aynı zamanda lif içerirler. III. Diyetinize Karotenden zenginyiyecekleri dahil etmeyi unutmayınız (kavun, mango, pancar yaprağı, kabak, biber, karahindiba, kuzukulağı, lahana, ıspanak, patates, pazı, şalgam). IV. Daha çok lifli gıda ve özellikle tam tahıl tüketiniz. Hayvan deneylerinde tam tahılın içinde bulunan fitokimyasalların meme kanseri ve kalın barsak kanseri riskini düşürdüğü bulunmuştur. V.Yağ, doymuş yağ ve hayvansal yağları fazla kullanmamaya özen gösteriniz. VI.Yağ kullanımınızı tek zincirli yağ türüne çeviriniz. Zeytinyağı bu konuda güvenebileceğiniz bir yağ türü olabilir. VII.Alkolden kaçının. En az 50 çalışma alkolün meme kanserinin gelişmesinde rol oynayabileceğini göstermektedirler. VIII.Her zaman yiyeceklerinizin çeşitlilik göstermesine dikkat ediniz. Bu size pek çok ayrı gıdadan pek çok ayrı yararlı besin maddesi ve fitokimyasal sağlayacaktır. IX. Yaşınızla uyumlu olmak üzere fazla kilolarınızdan mutlaka kurtulunuz. X.Düzenli olarak hayatınızdan egzersizi eksik etmeyiniz veya en azından haftada en az 4 saat -sadece yürüyüş bile olsa egzersiz yapınız. Egzersiz meme kanseri riskini azaltmaktadır.

MEME KANSERİ VE ALTERNATİF TEDAVİLER  

Meme kanserini tedavi eden bir alternatif tedavi şekli henüz bulunamamıştır. Ancak doktorunuzun önerilerine sadık kalmak üzere bazı destekleyici tedavi şekilleri meme kanserinin yan etkilerinden sizleri korumada yardımcı olabilir. Meme kanserinin tedavisinden sonra hastalar yıllar sürebilen yorgunluktan yakınmaktadırlar. Doktorlar bu yorgunluğun nedenini tam olarak saptayamamışlardır ancak doktor bakımı, destekleyici ve alternatif tedavi yöntemleri hep birlikte ve doktor kontrolünde uygulandıklarında yorgunluk belirtilerinin giderilmesine yardımcı olabilmektedir. Bu nedenle üç nokta çok önem kazanmaktadır: Bunların başında eğer doktorunuz için uygun ise haftada en az üç kez olmak üzere örneğin 20 dakika kadar düzenli egzersiz yapılması (yürüme, yüzme, yoga), günlük stresi kontrol altına almak ve en az düzeye indirebilmek için kasların gevşetilmesi, iç görü kazandırılması, aile ve arkadaşlarla daha sık ve kaliteli zaman geçirme gibi önlemler geliştirilmesi ve müzk dinleme, yazı yazma, meditasyon, sıcak banyolar gibi gevşeme stratejileri geliştirilmesidir.

HER2-POZİTİF MEME KANSERİ NE DEMEK?  

HER2-pozitif meme kanseri;human epidermal growth factor receptor 2 (HER2) olarak adlandırılan bir protein için pozitif test sonucu demektir. Bu testin pozitif oluşunun anlamı bu proteinin kanser hücrelerinin büyümesini uyardığını, artırdığını gösterir. Her 5 meme kanserli hastadan birinde gen mutasyonu dediğimiz bozukluk sonrasi kanser hücreleri HER-2 bulundururlar. HER2-pozitif meme kanserleri diğer tipte meme kanserlerinden daha kötü gidişlidirler ve hormon tedavisine daha az cevap verirler. Buna karşılık HER 2'yi hedef alan direkt tedaviler oldukça etkilidir. Bunlar: 
  • Trastuzumab (Herceptin). 
  • Lapatinib (Tykerb). 

Buna ek olarak standart kemoterapi ajanlarından doxorubisin (Adriamycin) HER2-pozitif meme kanserlerinin tedavisinde direkt olarak HER2 proteini hedef almamalarına rağmen etkili olabilirler.

İleri tedaviyi ve önerileri değiştirebileceği için meme kanseri teşhisi konulan hastaların çoğunda rutin olarak HER 2 testinin yapılması önerilir. Meme kanseri tekrarladığında veya yayıldığında kanser hücreleri sadece hormon reseptörleri yönünde değil aynı zamanda HER2 açısından da yeniden test edilmelidir. 


OBEZITE, SIGARA ICMEK VE ALKOL TUKETIMI
IKINCI MEME KANSERI RISKINI ARTIYOR!
 


ERKEKLERDE MEME KANSERİ  


BİLİYOR MUSUNUZ?  


MEME KANSERI ASISINDA SON GELISMELER...  


MEME KANSERI AMELIYATI SONRASINDA
HASTANEDE NE KADAR KALMANIZ GEREKIR?
 


EUROPADONNA TURKIYE FACEBOOK'TA!...  


Metabolik sendrom,insulin ve meme kanseri