Radyoterapi

Radyoterapi, kanser hücrelerini öldürmek veya çoğalmalarını engellemek için yüksek enerjili x-ışınları veya diğer türde radyasyonun kullanıldığı bir kanser tedavisi türüdür. Radyoterapinin iki çeşidi vardır. Eksternal (harici) radyoterapide vücut dışındaki bir makineden kanserli bölgeye ışın gönderilir. İnternal (dahili) radyoterapide ise, doğrudan kanserli doku içine veya yanına, içinde radyoaktif madde bulunan iğne, tel, çekirdek veya kateter yerleştirilir. Radyoterapi uygulama yolu, kanserin türüne ve evresine göre değişmektedir.

Radyoterapi

Radyoterapide kanser hücrelerini öldürmek amacıyla yüksek enerjili ışınlar kullanılır. Birçok kadın meme koruyucu cerrahiden sonra radyoterapi almaktadır. Bazıları ise mastektomi sonrasında radyoterapi görmektedir. Tümörün büyüklüğüne ve bazı diğer faktörlere bağlı olarak tedavi değişebilmektedir. Uygulanan radyasyon o bölgede kalmış olabilecek kanser hücrelerini yok etmektedir.
Bazı kadınlara ise cerrahiden önce kanser hücrelerini yok etmek için radyoterapi uygulanarak tümörün küçülmesi sağlanmaktadır. Tümörün büyük olduğu veya çıkarılmasının güç olduğu durumlarda bu yaklaşım tercih edilebilir. Bazı kadınlara cerrahiden önce kemoterapi veya hormon tedavisi de uygulanabilir.
Meme kanseri tedavisinde iki tür radyoterapi kullanılır. Bazı kadınlara her ikisi de uygulanır:

  • Eksternal radyoterapi: Radyasyon, vücudun dışındaki büyük bir makineden gelir. Birçok kadın tedavi almak için hastaneye veya kliniğe gider. Tedavi genellikle birkaç hafta boyunca haftada 5 gün uygulanır.
  • İnternal radyoterapi (implant radyoterapisi): Radyoaktif madde içeren ince plastik tüpler (implantlar) doğrudan meme içine yerleştirilir. İmplantlar birkaç gün boyunca yerinde kalır. İmplantlar takılı olduğu sürece hastanın hastanede kalması gerekir. Hastaneden çıkmadan önce implantlar çıkarılır.

Yan tesirler esas olarak radyoterapi dozu ve türüne, ayrıca tedavi uygulanan bölgeye göre değişebilir.

Radyoterapi uygulanan bölgede ciltte kızarıklık, kuruma, hassasiyet ve kaşıntı ortaya çıkması sık görülen bir durumdur. Memede ağırlık ve sıkılık hissedilebilir. Zamanla bu sorunlar ortadan kalkar. Tedavinin sonuna doğru ciltte nemlenme görülebilir. Bölgenin mümkün olduğunca havayla temas etmesini sağlamak cildin iyileşmesine yardımcı olur.

Sütyen ve diğer giysiler cilde sürtünerek ağrıya yol açabilir. Bu süreçte pamuklu bol giysiler giymek yararlı olabilir. Hafif cilt bakımı yapılması da önemlidir. Tedavi edilen bölgeye deodorant, losyon veya krem uygulamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Radyoterapinin ciltteki bu etkileri zamanla geçer. Tedavi bittikten sonra bölge aşamalı olarak iyileşir. Ancak, cilt rengindeki değişiklik kalıcı olabilir.

Radyoterapi süresince, özellikle tedavinin son haftalarında kendinizi çok yorgun hissedebilirsiniz. Dinlenmek önemlidir, ancak doktorlar genellikle hastalarına mümkün olduğunca aktif olmalarını önerirler.

Radyoterapinin yan tesirleri sıkıntı verici olsa da, doktorunuz çoğunlukla sıkıntılarınızı hafifletebilir.